Neden Yumurta Dondurma

Hayat şartları, iş yoğunluğu, kadınlarda yaş ilerlemesi hamileliğin ertelenmesine, çocuk sahibi olmayı daha sonraki zamanlara bırakmaya neden olmaktadır. Tıbbın ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte ileriki yaşlarda çocuk sahibi olmak artık mümkün olmakta ve kolay şekilde yapılmaktadır. Yumurta dondurma işlemi çocuk sahibi olma planlarını sonraya bırakan çiftler için en ideal uygulamalardan biri olmuştur. Yumurta dondurma işlemi sayesinde, çocuk sahibi olmak istenildiğinde kadından alınıp, dondurulmuş olan yumurtalar çözümlenir ve alındığı ilk günkü halini korumuş bir şekilde, erkekten alınan spermle birleştirilir. Özellikle 35 yaş üstü kadınların yumurta kaliteleri ve sayıları büyük oranda düşmektedir. Anne olmayı 35 yaşından sonra düşünen kadınlar için yumurta dondurmaya başvurmak, anneliği tatmak için çok uygun bir yöntemdir. Kanser teşhisi konmuş kadınların bu yönteme başvurdukları görülmektedir. Tedavi öncesi yumurtalar alınıp, saklanır. Bu şekilde tedavi esnasında uygulanacak olan zararlı ışınlardan yumurtaların korunması sağlanır. Tedavi sonrasında tekrar kullanılmak üzere yumurtalar çözülür ve yumurtalar böylelikle hiçbir zarar görmez. Kalıtsal olarak menopoza erken girme durumu olan kadınlarda da bu işlemin yapılması öngörülmektedir. Menopoza girmeden yumurta dondurma işlemi uygulanır, böylece bu kadınların da çocuk sahibi olma şansı artmaktadır.

Yumurta dondurma işlemi uygulamalarında doktorların artık belli bir tecrübe sahibi olmasından ve teknolojinin günümüzde geldiği noktadan dolayı çok kolay bir şekilde uygulanmaktadır. Uygulamada alınan başarı oranı % 90'la % 100 arasında değişiklik göstermektedir. Her tıbbi uygulamada olduğu gibi vücutta meydana gelebilecek herhangi bir sorundan % 5'lik bir başarısızlık görülebilmektedir. Yumurta dondurma işlemi yapılabilmesi için kadının yumurta üretebilmesi şartı vardır. Mikroenjeksiyon yöntemiyle, yumurtalıkların içerisindeki henüz döllenmeye hazır olmayan yumurtalar alınarak uygulamaya başlanır. Uygun labaratuvar ortamında saklanmaya başlar. Yumurta hücrelerinin bozulmadan saklanması için -1960 derecede özel hazırlanmış sıvı azot en uygun ortam dünya genelinde ve ülkemizde budur.

Uygulama esnasında anne vücuduna birtakım kimyasal ilaçlar enjekte edilmektedir. Anne adayının bunlara karşı alerjisi varsa, vücut mutlaka alerjik reaksiyon gösterecektir. Uygulama esnasında ortaya çıkabilecek olan olumsuzluklar çok düşük ihtimaller arasındadır. Çiftlerin, çıkabilecek olumsuzlukları düşünmeden, gelecekteki yılların garantisi adına bu yöntemi denemelerinde fayda vardır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir