• Sık Sorulan Sorular

Yumurtam donunca ne kadar süre bekletilebiliyor?

Yeni teknoloji ile sonsuza kadar dondurulabilir fakat  Türkiye yasalarına göre dondurma süresi 5 yıldır olup 5 yılın sonunda, başvuru dilekçesi ile bu süre uzatılabilir.

Kaç yaşına kadar yumurta dondurabilirim?

Her yaşta yumurta dondurulabilir ama bunun için dondurulacak yumurtanın olması gerekir, dolayısıyla menopoza girilene kadar dondurma yapılabilir. Fakat menopoz yaşı civarı, yumurtaların kalitesinde ciddi sorunlar oluşmaktadır ve gebelik şansı çok azalmaktadır. Yumurta dondurmanın en iyi yaşı, yumurtaların kalitesi bozulmadandır.

Kanda AMH denen bir hormon, genellikle yumurtaların sayısı ile ilgili çok önemli bilgiler verir. AMH hormonunu takip ederek, yumurtaların dondurulabileceği zamanı saptamak mümkündür. Kandaki AMH seviyesinin düşmeye başlaması, yumurtaların sayısında da düşme oluştuğunu göstermektedir. Bu aşama, yumurtaların dondurulması için en uygun zamandır.

Şu da bilinmelidir ki, yumurta ne kadar erken yaşta dondurulursa, ondan oluşacak gebelik şansı o kadar yüksektir. Bu konuda geç kalınmamalıdır. Yumurta ne kadar erken yaşta dondurulursa kalitesi o kadar iyi olur fakat 35 li yaşlar civarına gelince yumurta dondurma ciddi olarak düşünülmelidir. Annesi erken menopoza girmiş bir kadınlarda ise, kendisinin de erken menopoza girmesi mümkün olduğundan, annenin menopoz yaşından en çok 10 sene öncesi, yumurtaların dondurulması için çok uygundur. Örneğin, annesi 41 yaşında menopoza girmişse 31 yaşında donduraması uygundur. Dolayısıyla bu işlemin daha erken yapılması gerekir.

Ben kaç yaşına gelene kadar donmuş yumurtamı kullanabilirim?

Bebeğin yerleştiği ve büyüyeceği yer olan rahim, kadınlarda  yıllar içinde yaşlanMAMAKtadır. Yani, rahim genellikle her yaşta, bebeği kabul edebilir. Dolayısıyla, dondurulmuş yumurtalarla oluşacak olan bebekler, rahme her yaşta konabilir. Bu, menopoz sonrasında da aynen geçerlidir.

Örneğin 38 yaşında yumurtası dondurulan bir kişiye, 52 yaşında o yumurtadan oluşan embryosu transfer edilebilir ve gebelik şansı hemen hemen bir genç kız kadar yüksek olur.

Yumurta dondurma fiyatı ne kadar?

Yumurta dondurma fiyatları merkezden merkeze farklı olmakla birlikte, yaklaşık olarak bir tüp bebek maliyetinden ucuzdur.  Fiyatlar için merkezimizi arayınız.

Yumurta dondurma süreci ne kadar sürüyor? Anestezi alınıyor mu?

Yumurta dondurma aynen tüp bebek gibi bir işlemdir. Adetin 3.gününde hastaya bir takım hormone iğneleri verilir ki toplanabilecek yumurta sayısı artsın.

Yumurtalar 10-12 gün bir tedavi süresinden sonra yeterli sayı ve olgunluğa ulaştığında da, 15 dakika süren basit bir sedasyon anestezisiyle, ultrason eşliğinde, yumurtalığa vajinal yolla iğne batırılarak toplanır ve dondurulur.

Yumurta dondurma kimlere uygulanabilir ve kimlerin buna daha çok ihtiyacı vardır?

Günümüzde kadınlar, kariyer yapma gibi sebeplerde daha geç evlenmekte ve dolayısıyla bebek yapmak niyet yaşı da ilerlemektedir. Fakat 35li yaşlardan sonra yumurta sayısı ve kalitesinde azalma, 40 yaştan sonra da ciddi bir düşüş beklendiği için, ya da bu yaşlarda henüz kişi evlenmemiş, evlenmiş de çocuk sahibi olmamış, ya da çocuğu olmuş ve gelecek için de yeni bir çocuk sahibi olmayı bekliyorsa, yumurtası dondurulur ve ilerki yaşlarda da çocuk sahibi olma yaşında doğal yoldan gebelik oluşmassa, bu yumurtalar emniyetle kullanılabilir.

Yumurta dondurmanın 2. Uygulandığı yerleden biri de kanser hastalarıdır. Kanserde kullanılan kemoterapi ilaçları, radyoterapi yani ışın tedavisi, yumurtalara çok ciddi zarar verir. Dolayısıyla, kanser tanısı konduktan sonra, yumurtalara zarar verebilecek olan radyoterapi veya kemoterapi başlamadan önce, yumurtalar 10-15 günlük bir süre içinde, tedavi edilerek rahatlıkla toplanabilir.

Dondurulmuş yumurta ile oluşan bebekte risk var olur mu?

Dondurulmuş sperm ve dondurulmuş embryo teknolojisi, çok eskiye gitmektedir. Yumurta dondurma işlemi de, yaklaşık, son 12 yıldır yapılmaktır ve bu şekilde oluşan bebeklerde bir anomali görülmemiştir. Yumurta dondurma, son derece güvenli ve başarılı bir yöntemdir.

Dondurulmuş yumurtayla nasıl hamile kalınıyor?

Kişi dondurulmuş yumurtayı kullanmak istediği zaman, Türkiye’deki yasalara göre evli olması gereklidir. Kadın, adetinin 3.günü tüp bebek merkezine gelir ve rahim gebeliğe hazırlandıktan sonra dondurulmuş yumurta, çözülerek hayata geçirilir. Yumurtanın içine kocanın spermi, mikroenjeksiyon yöntemi ile ( ICSI) enjekte edilir ve bunun sonucunda oluşan embryolar (yani 3 ve 5 günlük insan hücreleri) , kadının hazırlanmış rahmine konarak gebelik sağlanır.

Kimler yumurta dondurabilir?

Türkiye yasalarına göre kanser tanısı konan ve yumurtaları zedeleyebilecek bir tedavi sürecine girecek kişiler, tedavi başlamadan yumurtalarını dondurabilir.

Bekarım. Yumurtamı dondurabilir miyim?

Evet. Evli olmak, embryo transferi için gerekli bir yasadır, yumurta dondurmak için değil.

Yumurta dondurma işleminin başarı oranı nedir?

Sperm dondurma ve embryo dondurma işlemleri çok uzun yıllardır başarıyla yapılmaktadır. Yumurta dondurma işlemi ise 2005’ten beri başarılı bir şekilde yapılmakta, ve bunun sonucunda oluşan hamilelik oranları son derece yerindedir.

Hiç cinsel ilişkide bulunmadım. Yumurta toplama kızlık zarıma zarar vermeyecek şekilde yapılabilir mi?

Yapılabilir. Normalde yumurtalar vajinal yoldan toplandığı için, kızlık zarını zedelemesi ihtimali çok yüksektir. O yüzden vakalarda, yumurtalar karından laparoskopi yöntemiyle neştersiz olarak toplanabilir.

Kaç yumurta dondurulması yeterli olur?

Bu konuda kesin bir sayı yoktur ama yumurta basına genellikle %3 ve 5 arasında bir gebelik şansı vardır, dolayısıyla 10 tane yumurta toplatan bir anne adayının kabaca %50 gibi bir gebelik şansı olur. Herkes buna göre gerekirse fazla sayıda yumurta dondurabilir.

Dondurulmuş yumurtayla elde edilen hamileleğin, taze yumurtayla elde edilmiş hamilelikten bir farkı var mıdır?

Bebekte ya da hamilelik süresince herhangi bir doğuşsal anomali kesinlikle olmaz.

Hormon ilaçları kullanmak istemiyorum. Daha çok yumurta toplamak için ilaçlarla, bir seferde çok yumurta üretip aldırmak yerine her ay tek yumurta aldırsam olmaz mı?

Her kadın her ay bir tane yumurta yumurtlar ve dolayısıyla bunun da tek tek toplanması , özellikle iğneden ve ilaçtan korkanlar için mümkündür. Buna doğal yumurta toplama demekteyiz. Fakat bu maddi olarak külfet olacağı gibi her seferinde yeniden anestezi alan hasta daha cok sıkıntıya düşebilir. Bu yüzden standart uygulama olan tek seferde cok sayıda yumurta toplamayı tavsiye ediyoruz.

© 2019 –