Yumurta Dondurma İşlemi ve İlk Aşaması

Tıptaki gelişmeler sayesinde kadınlar ilerlemiş yaşlarında bile bebek sahibi olma şansı yakalayabiliyorlar. Yumurta dondurma bu yöntemlerin en sağlıklılarından bir tanesi olarak biliniyor. Yumurta dondurmanın amacı ileri yaşlardaki kadınların da anne olabilmesini sağlamaktır. Bu büyük oranda başarı yakalanan yöntem labaratuvar ortamında yapılır. Yumurtalar vitrifikasyon yöntemiyle dondurulur. Yumurtaların uzun yıllar boyunca korunmasını sağlayan dondurma işlemi sayesinde, 35 yaş üstü kadınların anne olabilme olasılığı artmaktadır. Yumurtalar, canlı bir şekilde çözülür ve mikroenjeksiyon yöntemiyle, erkekten alınan spermle döllendirilmektedir. Dondurulmuş yumurtaların belli bir bekleme süresi bulunmamaktadır. İstenildiğinde yumurtaların çözülmesi sağlanır. Yumurtalar grup halinde saklandığında, kullanılacak yumurtalar çözülür, geri kalan yumurtalar beklemeye devam edebilir. Döllenen Yumurta dondurma işlemi, ileri yaşlarda anne olmak isteyip, henüz evliliği düşünmeyen, kemoterapi, radyoterapi alacak, kanser teşhisi konmuş, genetik olarak erken menopoz riski taşıyan kadınlarda uygun görülmektedir. Ayrıca tüp bebek tedavisi esnasında hiperstimülasyon bir durumla karşılaşıldığında, yumurtalar dondurularak, daha sonra transfer işlemi yapılabilmektedir. Yumurta dondurma süreci yaklaşık 12-16 gün sürmektedir. Takip, yumurta toplama, yumurta dondurma süreci olarak üç aşamada ilerlemektedir.

Yumurta dondurmanın ilk aşaması takip sürecidir. Öncelikle tedavi için çiftler merkeze başvuru yaparlar. Adet döneminin 2. günü merkeze gelinir ve tedavi süreci başlamış olur. Bu süreçte anne adayına yumurtalık uyaran hormon ilaçları verilir. Yumurta üretimi bu şekilde artar. Takip sürecinde 2-5 kez merkeze gelinir. Muayeneler yapılarak, verilen hormon ilaçlarının dozajı ayarlanır. Yumurtalar istenilen büyüklüğe ulaştığında, vajinadan bir iğne yerleştirilir ve ultrasonla, genel anesteziyle ağrısız 15 dakika süren yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplamadan sonra anne adayı 2-3 saat dinlendikten sonra taburcu olup, günlük hayatına dönmektedir. Vitrifikasyon yöntemi kullanılarak, yumurtalar kristal oluşmadan dondurulur.
Yumurta donduma merkezi seçiminde güvenilirlik çok önemlidir. Teknik anlamda gelişmiş ve deneyimli bir kadroya sahip merkezler seçilmelidir. Özellikle hızlı dondurma tekniği olarak bilinen vitrifikasyonda başarılı merkezlerin tercih edilmesinde fayda vardır. Vitrifikasyon yönteminin başarılı olması, doğru uygulanmasına bağlıdır. Doğru ve hızlı dondurma ne kadar önemliyse, çözülmenin de doğru ve hızlı yapılması gerekir.

Yumurta dondurma sağlık uygulaması yazımıza da bir önceki yazımız da bulabilirsiniz...

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir