Yumurta Dondurma Neden Yapılıyor

25 yaşındaki bir kadının hamilelik şansıyla, 40 yaşındaki bir kadınınki aynı oranda değildir. Genç yaşlarda bu oran % 85'lerdeyken, 40'lı yaşlara gelindiğinde % 40'lara düşer. Bu nedenle erken yaşta bebek sahibi olmak istemeyen, eğitim ve kariyerinde daha ileri gitmeyi hedefleyen kadınlar son yıllardaki tıbbi ve teknolojik gelişmelere başvurmaktadır. Yumurta dondurma programı işte tamda yönüyle günümüzde artık ok kolay hem de çok % 90'ları aşan başarılarla sonuçlanmaktadır. Doğal yollarla ve tüp bebek yöntemiyle hamile kalma olasılığı düşük, yaşı ilerlemiş kadınlar için yumurtalık dondurma, bebek sahibi olabilmenin en güvenilir yoludur.

Kadının yaşı ne kadar ilerlerse ilerlesin, dondurulan yumurtalar sayesinde anne olabilir. Kanser teşhisi konan ve kemoterapi radyoterapi tedavisi görecek, ailesinde veya akrabalarında erken menopoz hikayesi görülen, kariyer planı veya başka sebeplerle çocuk sahibi olmayı erteleyen kadınlar için yumurta dondurma umut ışığı olmaktadır. Ayrıca tüp bebek tedavisi esnasında, erkekten istenilen kalitede sperm alınamadığında tekrar deneme yapmak için yumurtalar dondurulup, istenildiğinde çözdürülmek üzere bekletilebilir.

Çözdürülen yumurtalar kalitesi ve canlanma olasılığı ile ilk günkü özelliklerini taşımaktadır. Yumurta dondurma uygulaması tıbbi olarak belirlenen zorunlu durumlar halinde yapılır, kadınların doğurganlığının koruma altına alınabilmesi için önemlidir. Vitrifikasyon yöntemiyle yumurtalar çözdürüldüğünde % 90'lara varan canlılığın görüldüğü tespit edilmiştir. Hızlı dondurma sayesinde yumurtaların zarar görmemesi ve kristal buzlanma yapması önlenmiş olur. Bu uygulama kadınların adet dönemi esnasında gerçekleşmektedir. İşlemin uygulanması için önce hormonal ilaçlar verilir ve kadının yumurtaları uyarılır. Uyarılan yumurtalar arasından olgun yumurtalar vajinal ultrasanografi ve OPU adı verilen özel yumurta toplama iğnesi ile uzman tarafından toplanmaktadır.

Toplanan yumurtalar, hiçbir işleme tabi tutulmaz, sadece muayene altına alınır. Sonrasında -196 derece soğukta, içinde sıvı azot bulunan tanklarda saklanır. Belli bir süre gözetmeksizin beklemeye alınır. Vitrifikasyon işlemi oldukça pratik bir işlem olmasına rağmen özenle yapılması gereken bir işlemdir. Yumurtalar çözdürüldüğünde erkekten alınan spermle döllendirilir ve rahme transfer edilir. Transfer işlemi yapıldıktan sonra, taze embriyo transferine yakın sonuçlar elde edilmesi, uygulamayı denemek isteyen çiftler için umutlandırıcıdır. Uygulama yurtdışında olduğu kadar, ülkemizde tercih edilmemektedir, ancak ileri ki yıllar için gelecek vaad eden bir yöntemdir.

Yumurta dondurma işleminde ilk aşamayı merak ediyorsanız bir önceki yazımızı okuyabilirsiniz...

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir