Yumurta Dondurma Yöntemiyle Oluşan Başarılı Gebelik Hikayeleri

Kadının doğurganlığı demek hamile kalma potansiyeli anlamına gelir. Bu da kadının yumurtalarının sayısı ve kalitesi demektir. Yumurta rezervinin sayıca fazla ve kaliteli olması kadının yaşıyla ilgili bir durumdur. 30 yaşında bir kadının yumurta rezervi ile 40 yaşındaki bir kadının yumurta rezervi aynı değildir. Bu nedenle erken yaşta bir kadının anne olabilme potansiyeli daha yüksektir. Ancak günümüzde evlilik yaşının daha ileri yıllara çekilmesi, kadınların eğitim ve iş hayatında daha aktif rol oynaması nedeniyle, çocuk sahibi olmayı erteledikleri dünyada ve ülkemizde artık çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu yönüyle yumurta dondurma dünyada kadınların ileri yaşlarda anne olabilme şansını kaybetmemesi için son derece başarılı bir yöntem olup, ülkemizde de yavaş yavaş bilinmektedir. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, vatandaşlarına bu tıbbi imkanı sağlayan pek çok ülkede yumurta dondurma yöntemiyle oluşan başarılı gebelik hikayeleri de bilinmektedir. 35 yaş öncesi her ergen kadın, yumurta dondurma işlemine başvurabilir. Yeterli derecede yumurta üretme potansiyeli görülen her kadın yumurtalarını dondurabilir ve anne olmak istediği zaman çözdürebilir. Tekni donanımı ve tecrübesiyle güvenilir yumurta dondurma merkezlerine başvurarak ilk olarak, kadınların doğurganlığını kontrol altında tutmak mümkündür.

Bu işlem tam manasıyla kadının en kaliteli ve olgun yumurtalarının dışarı alınarak dondurulması demektir. Yumurtalar çocuk sahibi olmak istendiğinde çözdürülür ve erkekten alınan spermle birleştirilerek embriyo haline getirilir ve gebelik için ana rahmine yerleştirilir. Kadın hangi yaştayken yumurtaları dondurulduysa, aynı yaşta kaldıklarından, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek hiçbir riski taşımamaktadır. Dondurma işlemi kadının adet dönemi sırasında yapılır, kadına verilen hormon ilaçlarıyla yumurtaların uyarılması sağlanır. Uyarılmış yumurtalar, özel toplama iğneleriyle anestezi ve ultrasonografiyle, uzmanlar tarafından toplanır. Toplanan yumurtalar muayene edildikten sonra -196 derece azot sıvı içinde bulunantanklarda saklanır. Vitrifikasyon yöntemiyle bu işlem çok pratiktir, aynı zamanda bu yöntemle yumurtaların kristelleşmesi de önlenir. Vitrifikasyon yönteminin prensibi hızlı dondurmaya dayanmaktadır.
Ülkemizde 2010 yılında çıkan yönetmelikle yumurta dondurma işlemi sadece kanser teşhisi konan kadınlara uygulanabilirdi. En son 2014'te ıkan yönetmelik yumurta rezervi azalmış her kadın heyet raporuyla yumurtalarını dondurabilir.

Yumurta dondurma neden yapılıyor

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir